Ogrzewanie podłogowe krok po kroku

BUMIPUTRA / Pixabay

Bardzo często narzekamy na to, że nasze podłogi są zimne. O ile gdy mieszka się na piętrze, to ten problem nie zawsze występuje, jednak są osoby mieszkające na partnerze i w dodatku w blokach, które nie są ocieplane. Rozwiązaniem na ten problem jest ogrzewanie podłogowe. Nasz artykuł pokaże Ci krok po kroku jak zastosować takie rozwiązanie w Twoim mieszkaniu i pozbyć się problemu zimnych podłóg.

Jak to zrobić?

Na samym początku warto zobaczyć czy nasza podłoga nie jest zbyt nisko osadzona. Jeżeli tak, to dobrym rozwiązaniem jest kupno płyty izolacyjnej, która zapobiegnie uciekania ciepła w posadzkę.

Rozpoczynając proces ogrzewania podłogowego, trzeba się wyposażyć w matę grzewczą. Przykładowa mata grzewcza pod płytki będzie nas kosztować około 900 zł za 10 metrów kwadratowych, natomiast są też bardziej skomplikowane rozwiązania technologiczne jak mata grzewcza ze sterownikiem WiFi, ale teraz nie o tym, przejdźmy do procesu montażu.

W momencie, gdy kupimy taką matę, w pierwszej kolejności sprawdźmy czy jest sprawna. Pamiętajmy jednocześnie, że cały proces wiąże się z elektryką i jeżeli nie mamy wiedzy, to starajmy się o pomoc elektryka znającego się na swoim fachu.

Pierwszym krokiem jest położenie płyt izolacyjnych, podłoże musi być równe i dokładnie oczyszczone. Drugim krokiem jest rozłożenie maty grzewczej i te elementy grzewcze pokrywamy zaprawą. Teraz wracamy do elektryka, który sprawdzi czy pomiary rezystancyjne są na odpowiednim poziomie. Ostatnim etapem kładzenia maty jest poczekanie na stwardnienie kleju; potem następuje położenie płytek i możemy się cieszyć naszym nowym cacuszkiem.

Na rynku istnieje wiele mat, różnych producentów. Mają też swoje przeznaczenia, jedne lepiej się sprawdzają do płytek, drugie do paneli. Warto stosować takie rozwiązania, przede wszystkim z powodu ciepła, które rozchodzi się na całej długości terenu w którym chodzimy, co też sprawia, że nie musimy korzystać z obuwia zmiennego. Jasne, ogrzewanie podłogowe wady i zalety jak najbardziej posiada, ale jednak tych pozytywnych cech jest więcej i zachęcamy do wyboru takiej opcji.