Jak dbać o płytę OSB?

Hans / Pixabay

Płyty OSB to drewnopochodny materiał konstrukcyjny o szerokiej skali wykorzystywania w budownictwie oraz w branży meblarskiej. Ze względu na swoją specyfikę, płyty te są wytrzymałe i atrakcyjne cenowo, jednak powinniśmy wiedzieć jak skutecznie o nie dbać. Odpowiednie zabezpieczenie płyt i ich pielęgnacja wydłużają ich żywotność, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się dłużej ich właściwościami i parametrami technicznymi. W związku z tym warto stosować się do kilku sprawdzonych porad, dzięki którym nic nas nie zaskoczy.

Przede wszystkim liczy się odpowiednie przechowywanie płyt OSB, zarówno w transporcie oraz w magazynie, przed użyciem. Pomieszczenie powinno być zamknięte i dobrze wentylowane, dzięki czemu odprowadzana będzie wilgoć, a warunki atmosferyczne nie wpłyną na zmniejszenie parametrów płyt. Doskonale wiemy, że na placu budowy bardzo często trudno o takie miejsce, dlatego wówczas rekomenduje się przestrzeń osłoniętą od wiatru i zadaszoną, jednak wówczas musimy jak najszybciej wykorzystać płyty na budowie. Ze względu na specyfikę produkcji płyt, przyjmuje się, że wilgotność powietrza w magazynie, w którym będą przechowywane, powinna wynosić około 15%. To skuteczny sposób na zminimalizowanie ryzyka rozwoju pleśni oraz grzybów. Dobrze, żeby pomiędzy płytami był odstęp, a same płyty nie powinni znajdować się bezpośrednio na gruncie.

Co jeszcze warto wiedzieć o użytkowaniu płyt OSB?

Sprawdzonym przez profesjonalistów patentem jest umieszczenie płyt w miejscu ich wykorzystywania na 24 godziny przed pracą. Dzięki temu płyty zaaklimatyzują się do nowych warunków, wchłoną część wilgoci oraz będą prostsze w obróbce. Gdy płyty umieszczamy na podłodze, ścianie lub suficie, pamiętajmy o tym, żeby zachować między nimi około 3 milimetru odstępu. Wszystko dlatego, że ich rozmiar może delikatnie się zmieniać ze względu na wilgotność powietrza.

Płyty OSB można zaimpregnować specjalnymi preparatami, podobnie jak klasyczne drewniane deski. Płyty to materiał drewnopochodny, który najczęściej składa się w aż 90 procentach z drewna. Odpowiednia impregnacja może zwiększyć odporność płyt na wilgotność oraz sprawić, że farba będzie do nich lepiej przylegać. Jeżeli macie wątpliwości co do tego, jak wykorzystać płyty OSB i jak o nie dbać, to warto skonsultować to ze specjalistą w sklepie, w którym zamawiacie materiał.