Malowanie starych ścian a podkład pod farbę

bidvine / Pixabay

Masz dość starej farby na ścianach? Przeprowadzasz się do wcześniej zamieszkałego domu? Możesz szybko i łatwo pomalować stary kolor kilkoma sztuczkami.

Czy na istniejącą farbę musimy nałożyć podkład?

Jeśli malujesz ścianę farbą zbliżoną do poprzedniego koloru, generalnie nie ma potrzeby gruntowania istniejącej farby. Aby przygotować się do przemalowania: Umyj ścianę, aby usunąć wszelki tłuszcz. Wszelkie dziury i pęknięcia należy wypełnić odpowiednim wypełniaczem, na przykład elastycznym wypełniaczem do pęknięć. Wypełnione obszary przeszlifować i zagruntować – gruntowanie uszczelnić szpachlę i utrzyma ją na miejscu. Możesz przeszlifować i ponownie zagruntować całą ścianę, aby uniknąć niejednolitego wyglądu. Pomaluj ścianę co najmniej dwiema warstwami nowego koloru. Jeśli malujesz na ciemny kolor jaśniejszym, możesz potrzebować więcej niż dwóch warstw, aby zapobiec prześwitywaniu poprzedniego koloru. W takim przypadku użycie podkładu lub podstawowej białej emulsji matowej do pierwszej warstwy (lub dwóch, jeśli jest naprawdę ciemna) jest bardziej opłacalną opcją niż użycie droższej kolorowej farby do wszystkich warstw. Niestety nie zawsze odkrywasz to na czas. Maluj w pełnym świetle dziennym – szczególnie przy ostatniej warstwie – aby zobaczyć, gdzie trzeba dołożyć farby.

Podkład i farba w jednym

Malowanie starych ścian to czasami udręka ale zakładając, że ściana jest w dobrym stanie, a farby są takie same pod względem chemicznym, masz też inne opcje. Jeśli istniejące ściany są pomalowane farbą na bazie lateksu powinieneś użyć farby olejnej.
W takim przypadku będziesz musiał użyć podkładu. Farba olejna nie przylega do istniejącej warstwy farby lateksowej, więc musisz stworzyć swego rodzaju pośrednika. Dokładnie nałożony podkład (2 warstwy to dobry pomysł) pozwoli nowej farbie związać się z nową warstwą, która jest specjalnie opracowana do wiązania z nową farbą.
Istnieją też świetne podkłady + farby, które mogą być idealne w Twoim przypadku. Wedy zaoszczędzisz nieco na puszkach z farbą i osobno z podkładem na ściany. Obie te opcje będziesz miał w jednym produkcie. Możesz jednak porównać ceny i wybrać tę opcję, która odpowiada Twojemu budżetowi.