Jak skutecznie udrożnić instalację kanalizacyjną?

A Man is using torch while kneeling in kitchen

Dzisiaj każdy z nas ma przynajmniej jedną łazienkę. Jednym z najczęstszych awarii to zatkana rura w umywalce lub pod prysznicem. Udrażnianie kanalizacji nie należy do prostych i przyjemnych prac dlatego usługi kanalizacyjne nie należą do tanich. Warto więc poznać jakie są domowe sposoby na naprawę takiej usterki i jakie czekają nas potencjalne koszty w porównaniu z usługą profesjonalnej firmy.

Udrażnianie rur na własną rękę

Jeżeli zdarzy nam się zatkana rura to pierwszym i najczęstszym naszym działaniem jest zazwyczaj wlanie lub wsypanie środka chemicznego do zlewu lub brodzika prysznica. Koszt takiej chemii to około 15 zł za opakowanie, które powinno starczyć nam na kilka podobnych operacji. Niestety skuteczność takiego działania jest kiepska i pomaga tylko w przypadku zatkanej rury do syfonu.

Częstą przyczyną stojącej wody w zlewie jest po prostu zapchany syfon i przepychanie rur nie jest konieczne. Jeżeli mamy plastikową wersję to wystarczy go odkręcić i ręcznie wyczyścić z wszelkich nieczystości. Do takiej operacji nie potrzebne nam są żadne narzędzia, a czas potrzebny na czyszczenie syfonu nie powinien przekroczyć 30 minut.

Najgorszym dla nas przypadkiem jest ten, gdzie zapchana jest rura za syfonem w kierunku studzienki kanalizacyjnej. W tym przypadku możemy sami udrożnić rurę, ale potrzebujemy do tego już specjalistyczny sprzęt. Potrzebna będzie sprężyna hydrauliczna, której cena to około 50 zł. Jest to prosty element, który po prostu wsuwamy do rury i kręcimy, aby ją wprowadzić możliwie głęboko. Kiedy poczujemy opór, kręcimy sprężyną w drugą stronę powodując jej wyjście z rury razem z nieczystościami. Ten proces należy powtarzać, aż cała rura będzie drożna, a sprężyna dojdzie do pionu. Na koniec warto jest przeczyścić syfon oraz wszystkie uszczelki, aby być pewnym, że cała instalacja będzie szczelna, a nieczystości będą spływać bez przeszkód. Na taką naprawę trzeba poświęcić zazwyczaj całe popołudnie, należy bowiem zdemontować syfon oraz rury które od niego wychodzą.

Udrażnianie rur przy pomocy profesjonalnej firmy

Kiedy jednak rura jest zapchana bliżej studzienki kanalizacyjnej i nie mamy do niej dostępu warto wynająć profesjonalną firmę. Takim przykładem może być pogotowie kanalizacyjne Warszawa , która pomoże nam udrożnić każdą rurę. Cała operacja jest wykonywana przy pomocy specjalistycznego sprzętu, który na rynku kosztuje kilka tysięcy złotych. Jego zakup i obsługa więc nie jest opłacalna w przypadku pojedynczych awarii w gospodarstwie domowym. Jeżeli wynajmiemy więc na przykład wuko Warszawa to takie czyszczenie odbywa się z pomocą sprężyny napędzanej silnikiem elektrycznym co powoduje dużo głębszą penetrację rury i wydajniejsze czyszczenie. Innym sposobem udrażniania instalacji kanalizacyjnej jest użycie urządzenia ciśnieniowego. Taki sposób polega na wprowadzeniu do zapchanej rury, przewodu pod dużym ciśnieniem dochodzącym do 150 bar. Tłoczy on więc dokładnie w miejsce zatoru wodę ze środkiem chemicznym w celu usunięcia zanieczyszczeń. Takie udrażnianie rur Warszawa trwa zdecydowanie krócej niż w przypadku gdybyśmy się zabrali za to sami. Koszt godziny pracy profesjonalnej firmy to około 450 zł.